• Özgür Yaman

Ukrayna: Yangınlar Çernobil bölgesine tehlikeli bir şekilde yaklaştı

Tanıklar hükümeti nükleer felaket bölgesi yakınında yangının şiddetini örtmekle suçladı.

Bir Çernobil tur operatörü tarafından yayınlanan video, tarihin en kötü nükleer felaketinin bulunduğu Çernobil'in 4. Ünite nükleer reaktörünün üzerindeki koruyucu sığınakta alevler ve bir duman bulutu gösterdi


Tur operatörü Yaroslav Yemelianenko, yangının terk edilmiş Pripyat şehrine ulaştığını ve nükleer santralden ve Pidlisny radyoaktif atık bertaraf sahasından sadece 2 km (1,24 mil) uzakta olduğunu yazdı.


"Durum kritik. Bölge yanıyor" diye yazarak yangının bir videosu eşliğinde Facebook gönderisinde paylaştı. Ukrayna'nın acil servisine yönelik bir kamu danışma kurulu üyesi olan Yemelianenko, hükümeti yangınların şiddetini örtmekle de suçladı.


Ukrayna’nın Pazartesi günkü acil servisi, yangının "zor" olduğunu, ancak Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki tüm radyasyon seviyelerinin normal olduğunu ve insanların sakin olması gerektiğini bildirdi. Ajans, "Söyleyebileceğimiz en önemli şey, nükleer güç istasyonu, kullanılmış yakıt deposu ve dışlama bölgesindeki diğer kritik bölgeler için herhangi bir tehdit olmamasıdır." Dedi.


Ajans, yangını söndürmek için 310 itfaiyecinin ve onlarca itfaiye aracının yanı sıra üç uçak ve üç helikopterin konuşlandırıldığını söyledi. Ajans, yangının eski reaktörün bulunduğu alandan veya diğer hassas alanlardan tam olarak ne kadar uzak olduğunu söylemedi.

©2020, Tüm hakları saklıdır. BUsosyalmedia yapımıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram