Koronavirüs Risk Kapıda!Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yunanistan’da da bir vakanın görüldüğünü belirterek, Komşularımızda vaka sayısı arttı. Risk kapıya geldi. Bize de gelme durumu her an olabilir" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yunanistan’da bir yeni tip koronavirüs(Kovid-19) vakasının görülmesi nedeniyle tedbirleri artırdıklarını açıklayan Koca, şunları söyledi: "Şu ana kadar Türkiye’de bir koronavirüs enfeksiyonuna, salgınına, vakasına rastlanmadı. Bu rastlanmayacağı anlamına gelmez. Çünkü komşumuz İran’da ciddi bir salgının olduğunu biliyoruz. Irak’ta, Lübnan’da görüldü, Suriye’de yarın görülebilir. Ülke bu anlamda risk altında ve bu süreçte bizim yapmamız gereken, ülkeye girişi önlemek. Vatandaşımız panik havası içinde olmasın. Bir virüs yok, olduğunda da her türlü ekipman, insan kaynağımız var. Her ilde referans hastane olarak planlanan ve personeli eğitilen, yoğun bakımları da boş bekletilen hastanelerimiz var. Risk kapıya geldi. Bizim, sınırdan içeri girişleri önlememiz gerekiyor. Kum ve Meşhed öyküsü olanları mutlaka karantinaya alıyoruz. Dün (önceki gün) 28 kişi alındı. Ülkeye girişi önlemek istiyoruz. Dün gece (önceki gece) 00.00 itibarıyla tamamen yasak kondu, hiç kimse alınmadı." Koca, vakaların saklandığına yönelik iddialara “Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bir şeyi gizleyebilir misiniz? Gizlediğinizde bir daha dünyada bir yeriniz olabilir mi?” sorusuyla yanıt verdi.


Kötüleşme yok İran’dan getirilen ve karantina altına alınan vatandaşların sağlık durumu hakkında da bilgi veren Koca, şunları kaydetti: "Hastanede karantina altına alınan vatandaşlarda şu ana kadar ateş bulgusu anlamında bir farklılık yok. Herhangi bir yolcumuzda bir ateş durumu yok. Öksürük ve boğaz ağrısı olan vatandaşlar vardı onlar da da bir kötüleşme yok. Yapılan testleri koronavirüs açısından negatif çıktı. Bu dönemde sonuçlar negatif çıktı ancak daha sonra çıkmayabilir. Klinik bulgusu olmayanlar için 7. günde tekrarı, risk durumuna göre 14 güne tamamlamak yönünde bir karar benimsedik." Koca, Yunanistan ile ilgili bir tedbir alınıp alınmayacağının sorulması üzerine “Yunanistan’da bir vaka var. Bu anlamda farklı bir tedbir almaya gerek yok” ifadesini kullandı.


İlk kez askeri personel katıldı

Bilim Kurulu’nun dünkü toplantısında ilk kez askeri personel de yer aldı. Sağlık Bakanı Koca, bu durumun sorulması üzerine, “Tamamen bilgilenmek, var olan bu salgının geldiği noktayı bilmek amacıyla. Bundan öte bir şey değil” dedi.(Milliyet.com)

©2020, Tüm hakları saklıdır. BUsosyalmedia yapımıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram