Koronavirüs Dünya'da hızla yayılıyor. İşte o son dakika detayları!

Gelen son dakika haberlerine göre; Ölümcül salgın koronavirüs, dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentinde görev alan iki hemşirenin yardım çağrısı insanların içini sızlattı. Türkiye'nin batı komşusu Yunanistan'da ilk vaka tespit edildi. Virüsün Avrupa ülkelerine İtalya üzerinden yayılıyor. Brezilya ilk vakayı resmen doğruladı, böylece virüs Antarktika dışında tüm kıtalara yayılmış oldu. Öte yandan son gelen haber ile Pakistan'da ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları görüldüğü açıklandı. Medyaya sızan İngiliz hükümetinin gizli raporuna göre, salgın yalnızca Birleşik Krallık'ta yarım milyonu aşkın insanın ölümüne yol açabilir. İşte koronavirüs için gelen en son gelişmeler...


Koronavirüs ile ilgili kötü haberler çığ gibi büyüyerek gelmeye devam ediyor. Ölenlerin sayısı hızla artarken salgının yayılması da tüm hızıyla sürüyor. Koronavirüs ile ilgili ürkütücü açıklamalar gelmeye devam ediyor. İşte o detaylar...


Wuhan'daki hemşirelerden dünyaya yardım çağrısı Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde görevli 2 hemşire, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için diğer ülkelerin sağlık çalışanlarından yardım talep etti.The Guardian'da yer alan habere göre, Guangzou Hastanesinden Yingçun Zıng ve Sun Yet-sen Hastanesinden Yan Cın, tıp dergisi The Lancet'de yayımlanan mektuplarında ruhsal ve fiziksel yorgunluklarından bahsederek, yardım talebinde bulundu.


Mektuplarında, Kovid-19 ile mücadelede sağlık çalışanlarına yardım etmek amacıyla ocak ayında Vuhan'a geldiklerini anlatan hemşireler, "Daha fazla yardıma ihtiyacımız var. Diğer ülkelerden hemşire ve sağlık çalışanlarının Çin'e gelerek bu mücadelede yanımızda olmalarını istiyoruz." sözlerini söyledi.


Wuhan'daki koşullar ve ortamın düşündüklerinden çok daha zor olduğunu dile getiren 2 hemşire, önlük, N95 maske, gözlük, yüz koruyucusu ve eldiven gibi ekipmanlarda eksiklerinin arttığını ve destek istediğini belirtti.


Mektupta, sağlık çalışanlarının uzun saatler bir şey yiyemediğini, bazılarının bu nedenle bayıldığını dile getiren hemşireler, "İşimizde iyi olsak da biz de insanız. Diğer herkes gibi bazen çaresiz hissediyoruz. Kaygı ve korkularımız var. Burada ne kadar süre kalacağımızı bilmiyoruz ve büyük risk altındayız." şeklinde durum değerlendirmesi yaptı.Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 81 bini geçti, toplam 2 bin 765 kişi ise yaşamını yitirdi.DSÖ, Kovid-19'un İtalya, İran ve Güney Kore'de ani artışından derin endişe duyuyor Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının İtalya, İran ve Güney Kore'de "ani" artışından "derin endişe" duyduklarını belirtti.
Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kent merkezinde, ülkelerin BM Cenevre Ofisi nezdinde görevli diplomatik misyon şeflerine koronavirüse ilişkin bilgi verdi.

Çin dışında bugün itibarıyla diğer 37 ülkede 2 bin 790 Kovid-19 vakası tespit edildiğini aktaran Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu ülkelerde 44 kişinin de yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştı.

©2020, Tüm hakları saklıdır. BUsosyalmedia yapımıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram