E-Spor Türkiye Hakkında

Ülkemizde espor son yıllarda iyice popüler olmaya başladı fakat diğer ülkelere kıyasla halâ çok geriyiz bu konuda. Sebebi ise oyunların ülkemizde çok kısıtlı olması sadece popüler olan oyunlara odaklanıp diğer oyuınları görmezden gelmek en büyük hata...

Baktığımız zaman League Of Legends (LOL) ülkemizde en çok gelişen espor oyunu sebebi çok basit

Riot Games'in ülkemizde kurduğu sunucular ve oyunu bizim bölgemize sezon 3 ün sonlarına doğru getirmesi ile başladı. Daha sonra kurulan espor sahnesi League Of Legends'i bilmeyen insanları dahi kendine çekmeye başladı. Ama bir çok oyun varken hepsi geri planda kaldı bir çok harcanan yetenek ve espor takımları dağıldı gitti. Bu işi meslek haline getirenler de heba oldu bu şekilde.

Counter Strike Global Offensive oyunu özellikle tüm dünyada çok popüler ve oyuncular inanılmaz rakamlar kazanmakta. Bizim ülkemizde geçen seneye kadar Space Soldiers takımı Türkiye'de ve tüm dünya'da kendini kanıtlamış bir Türk takımıydı. Fakat ülkemizde değer ve destek görmemesi oyuncuların kötü şartlarda gaming house bile açılmadan kendi evlerinde pratik yapmaları düşük maaşlar ile çalışmaları bu takımın kapatılmasına sebep oldu. Üst düzey oyuncular Avrupa takımlarına gitti fakat daha arka planda kalan oyuncular harcandı.

Dota2, Hearth Stone, Owerwatch, Fifa gibi diğer espor oyunları da ülkemizde çok az kişi tarafından bilinmekte. Sebeplerin en büyüğü Türkiye'ye her hangi bi destek sağlanmaması bu konuda çok hızlı büyüyen bu sektörde ülkemizin geri kalması çok üzücü.


Sizce Türkiye'de espor niye gelişemiyor. Çoğu ülkelerden niye gerideyiz ekonomik faktörler mi yoksa baştakilerin espor üstüne yeterince ilgi göstermemesi mi.?


©2020, Tüm hakları saklıdır. BUsosyalmedia yapımıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram