Diş teli taktırmadan önce mutlaka okuyun!

En son güncellendiği tarih: Şub 19

Bu yazımda, benim de tecrübe ettiğim diş telleri hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle dişlerin düzgün olması estetik anlamda ciddi olarak insana hem öz güven sağlıyor hem de daha etkili bir gülüşünüzün olmasına katkısı büyük. Ancak tüm bunları elde etmek için büyük bir bedel ödemeniz gerekmekte. Özellikle de çene yapınız benim gibi dar ise çünkü bu işlem doktorunuzun çekilen filmleri incelemesine göre ameliyata kadar gidebilir. Çene yapısının dar olması hem tedavi sürecinin çok fazla uzamasına hem de çok daha zahmetli olmasına yol açıyor.


Fakat sadece ufak tefek bozukluk varsa dişlerinizde ve bu sizin hoşunuza gitmiyorsa o zaman çok daha kolay bir tedavi süreci geçireceksiniz. Tabi ki yine de dikkat etmeniz gereken bir çok etken var asitli içecekler, sert yiyecekler, sakız gibi yapışıp tellerinizde bakteri toplanmasını sağlayacak şeylerden uzak durmanız gerekiyor. Yiyecekler sürekli tellerinize takılacak sizi rahatsız edecek bunun için hep diş fırçası yanınızda gezmek zorundasınız. Ya da benim gibi dışarıda yemek yemek sizde bir fobi haline gelecektir.


Teller ilk takıldığında 1 hafta boyunca sıvı beslenmek zorundasınız, çünkü ciddi anlamda ağrılar oluyor. Sizin dişlerinizde olan soruna göre tedavi çok fazla farklılık gösterebiliyor onu söyleyeyim, en iyi cevap için bir ortodontiste görünmenizde fayda var kimisinin tedavisi bir sene içinde biterken kimisi yani benim gibi çene yapınız dar ve şanssız iseniz teller üç seneden fazla ağzınızda kalabilir.


Şanstan bahsetmişken benim tedavi sırasında karşılaştığım en büyük zorluk "diş eti çekilmesi" yaşamamdı. Diş tellerinin dişlerime uyguladığı kuvvet fazla gelmiş ve diş etlerim bunu kaldırmamıştı. Bunun için de ayrıca iki ayrı ameliyat oldum. Bu süreçte de diş teli kullanamadım bir süre boyunca o da benim tedavimin süresini doğal olarak arttırdı.


Ayrıca her ay rutin kontrolleriniz oluyor doktorun belirlediği tedavi planına göre bu değişiklik gösterebilir. Bu kontrollerde genellikle dişe verilen kuvvet arttırılıyor ve bu sebepten dolayı da yine bir veya iki gün süren ağrılar olabiliyor. Daha sonrasında ise tedavi sonlarına doğru lastik kullanmaya başlıyorsunuz ve onlar gerçekten çok can sıkıcı, çünkü yemek yerken sürekli çıkartmanız, doğru bir şekilde tekrar dişlerinizi fırçaladıktan sonra takmanız gerekmektedir.


Fakat bütün bu yaşadığım acılara değdi mi diye soracak olursanız rahatlıkla değdiğini söyleyebilirim, kullanırken bazen çok fazla sorun yaşasam da tel batması, diş etlerinin kanaması, her öğünden sonra dişleri fırçalama hissi, bir de benim gibi takıntılıysanız günde 7 kez dişlerinizi fırçalamanız gerekebilir.


Merak ettiğiniz ve kafanıza takılan sorular var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.
©2020, Tüm hakları saklıdır. BUsosyalmedia yapımıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram