• Özgür Yaman

c# Ders-2 | Visual Studio Kullanımı

Bugün Visual Studio Kullanımı ve bir c# projesinin nasıl oluşturulacağını işleyeceğiz.Önceki dersimizde temel olarak c#'a giriş yapmış ve değişkenleri işlemiştik.C# kodlarımızı geliştireceğimiz Visual Studio, birçok programlama dilini kullanarak program, uygulama ya da web sitesi yapabileceğiniz bir IDE yani entegre geliştirme ortamıdır. Bu dersimizde Visual Studio kullanımını anlatacağız.Yani bizim yazdığımız kodları derleyip bir exe olarak çıktısını veren editör diyebiliriz.

Dersimizi Visual Studio 2019 üzerinden işleyeceğiz.Yükledikten sonra karşımıza çıkan ekrandan yeni proje oluştur butonuna tıkladığımızda aşağıdaki görüntü ile karşılaşmaktayız

Bu pencerede yazılım geliştirebileceğimiz farklı diller bulunuyor.Bizim kullanacağımız ise Windows Form Uygulaması (.NET Framework) seçeneği bunu işaretledikten sonra sonraki butonuna tıklıyoruz.

Bu pencerede oluşturacağımız projenin adı ve dosya konumunu seçiyoruz,burada önemli olan Türkçe kelime kullanmamaya özen göstermek ve düzenli çalışmak adına kendi oluşturduğumuz bir klasörü konum olarak seçmek.Gerekli ayarlamaları kendimize göre yaptıktan sonra artık projemize başlamaya hazırız oluştur butonuna tıklıyoruz.

Visual Studio proje geliştirme ekranımız bu şekilde daha burada zaten studio nun Türkçe desteği sayesinde menüler oldukça anlaşılır burada önemli olan 2 bölüm Araç Kutusu bölümünde programımıza eklemek istediğimiz nesneler bulunuyor bunları işlevlerini ilerleyen derslerde işleyeceğiz.Diğer önemli bölüm olan Özellikler kısmında ise eklediğimiz nesnenin ona ait olan özellikleri(yazı tipi,fontu,yazısı vs) bunları kod olarak yapma şansımız var fakat bu özellik studio nun sağladığı bir kolaylık bu bölümde diğer önemli husus şimşek işaretli Olaylar kısmı bu ise o nesnenin olaylarını ifade ediyor(tıkladığında,yüklendiğinde,seçildiğinde vb) olacak eylemleri değiştirmemizi sağlar.

Arayüzde tasarım ve kod olmak üzere iki bölüm bulunur şu an tasarım bölümündeyiz ve araç kutusundan button nesnesini ekledik,buttona çift tıkladığımızda kod bölümü açılıyor bu kısıma buttona tıklandığında yapılacak eylemleri eklememiz gerekiyor bunları ilerleyen derslerimiz detaylı olarak işleyeceğiz. Varsayılan olarak gelen button1 ismini değiştirmek için ise az önce bahsettiğimiz özellikler(properties) kısmında Text özelliğini değiştirmeliyiz. Bugün Temel olarak bir c# projesi oluşturma ve Visual Studio'nun temel yapısını gördük önümüzdeki derste görüşmek üzere iyi çalışmalar dilerim.

©2020, Tüm hakları saklıdır. BUsosyalmedia yapımıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram