• Özgür Yaman

Android, En Fazla Güvenlik Açığı Veren İşletim Sistemi Oldu!

Ülkemizde ve dünyada en fazla kullanılan işletim sistemi olan Android, 2019 yılında en çok güvenlik açığı veren işletim sistemi oldu. Android işletim sistemi güvenlik düzeyi oldukça yüksek bir sistem olmasına karşın zaman zaman bazı açıklar verebilmekte.


Bu açıkların büyüklükleri değişkenlik gösterse de bunlar birbirlerine eklediğinde Android'i 2019'da en fazla güvenlik açığı veren işletim sistemleri listesinin başında bulunmasına neden olmuş.


Listede 1999-2019 yılları arasında 1.sırada olan Linux 2019 yılında da Android'in arkasından 2.sırada bulunuyor. Linux işletim sisteminin güvenlik açığı konusunda başarısız olduğu söylenebilir. Özellikle Windows 10 ile birlikte Windows işletim sistemi de kendine oldukça fazla yer bulmuş.


TheBestVPN'in paylaştığı haberde 2019 yılında en fazla çık veren işletim sistemleri paylaşıldı ayrıca aynı haberde 1999-2019 yılları arasında da en fazla açık veren işletim sistemleri paylaşıldı Android bu listede de pek iç açıcı bir konumda değil.


İşte liste:


Mobil işletim sistemleri arasında Android'in en büyük rakibi olan IOS işletim sistemi de 1999-2019 yılları arasında listede bulunsa da 2019 yılında listede bulunmuyor. Buradan IOS işletim sisteminin son yıllarda güvenlik açığı konusunda oldukça iyi bir iş çıkardığı sonucuna varabiliriz.
©2020, Tüm hakları saklıdır. BUsosyalmedia yapımıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram