132 Yolcu Karantinada! Ankara'ya inen uçakta Koronavirüs şüphesi!

En son güncellendiği tarih: Şub 26

Gelen bilgilere göre; Tahran-İstanbul seferini yapmakta olan Türk Hava Yolları uçağında koronavirüsü şüphesi nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na yönlendirildi. 12 kişi İran'ın Kum bölgesinden olan ve 17 yolcuda koronavirüs şüphesi olduğu belirtildi. Uçaktaki yolcular ise Ankara'da karantina altına alındı. Diğer yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan ise son dakika koronavirüs açıklaması geldi. Koca "Tekrar hatırlatmak isterim ki, ülkemizde Yeni Koronavirüs vakasına rastlanmamıştır" dedi. Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü İran'dan Türkiye'ye getirilen Türk vatandaşlarının Esenboğa Havalimanı'ndan tahliyeleri de sona erdi.Tahran-İstanbul seferini yapan uçak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şüphesiyle Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı. Uçaktaki 17 yolcu şüpheli olarak değerlendirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TK 8VÇ sefer sayılı 132 yolcusu bulunan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na saat 10.29'da indi.

Tahran-İstanbul seferini yapan uçaktaki yolcuların Sağlık Bakanlığının da koordinasyonunda Ankara Sağlık Müdürlüğü ve Bakanlık yetkilileri tarafından ön muayeneleri yapıldı.


UÇAK DEZENFEKTE EDİLDİ

İran'da görülen koronavirüs salgını dolayısıyla 132 Türk yolcuyu Ankara'ya getiren Türk Hava Yolları'na ait TK879 sefer sayılı uçak, itina ile dezenfekte edildi. Yolcular ile birlikte 8 mürettebatın Zekai Tahir Burak Hastanesi ile Bilkent Klinik Konukevi'ne tahliyesinin tamamlanmasından sonra Sağlık Bakanlığı görevlileri dezenfekte işlemine başladı. Özel kıyafetlerini giyen ekipler, uçak ve ekipmanlarda temizlik çalışması yaptı.Basın açıklamasına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


BAKAN KOCA AÇIKLAMA YAPTI

"İran'dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için özel bir sefer düzenlenmiştir. İran'dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları, 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır. Bu çerçevede THY'ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara'ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir. Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır."

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Şubat'tan itibaren komşu İran ile kara, demir ve havayolu geçişlerinin durdurulduğunu anımsattı.

Bakan Koca, Twitter hesabından attığı tweet de ise Türkiye'de yeni koronavirüs vakasına rastlanılmadığını vurguladı.©2020, Tüm hakları saklıdır. BUsosyalmedia yapımıdır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram